A régi gyógynövényes könyv
Ahogy írtam, ezt a könyvet egy kedves ismeretlen, névrokonom, Zsuzsa küldte nekem ajándékba. Nagyon megörültem neki, meg is köszöntem, ahogy illik.
A recepteket csodálatosan gondos és szép kézírással jegyezte fel valaki. A kis füzetben betegségekre bontva, abc sorrendben vannak a javasolt gyógynövények, a végén pedig a pontos arányok és az elkészítés módja.
A kézírás a mai szemnek szokatlan, nehezen olvasható, a gyógynövények között sok olyan van, amit ma már nem javasolnak (mint például az eredeti receptben szereplő kontyvirág, amit én ki is hagytam). De a legtöbbjük ma is használatban van, és pont azokra használjuk őket, mint a múlt században. Hiszen a népgyógyászatnak épp ez a lényege.
Ebben a réges-régi könyvecskében találtam ezt a receptet:

Növényi fürdő
Csallán
Szénavirág
Fenyőtű
Mezei zsurló
Elkészítés: miután rövid ideig főzni hagytuk, a fürdővízbe öntjük. A beteg ½ órát marad a fürdőben. Ezt a növényi fürdőt izomreumánál, köszvénynél és általános gyengeségnél alkalmazzuk.
A növényi fürdők évszázadok óta a természetes gyógyítás és relaxáció egyik legkedveltebb formái közé tartoznak. Ezekben a fürdőkben különféle növények és gyógynövények kerülnek felhasználásra, amelyek nemcsak ellazítják a testet, hanem számos jótékony hatással is rendelkeznek az egészségre: serkentik a vérkeringést, csökkentik az izomfeszültséget, és segíthetnek a bőr ápolásában is, miközben az illóolajok révén a lélek is feltöltődhet.
A fürdőkben leggyakrabban alkalmazott alapanyagok közé tartoznak például a csalán (régiesen írva csallán), amely bőrtisztító és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert; a szénavirág, amelynek pihentető és fájdalomcsillapító hatása van; valamint a fenyőtű, amely frissítő illatával a légutakat tisztítja. Ezek mellett gyakran használnak mezei zsurlót, amely remek választás lehet a bőr feszességének megőrzésére és a méregtelenítés elősegítésére.
A receptben nem szerepelnek a mennyiségek, én a következőt ajánlom:
2 liter gyógyteát szükséges egy fürdőkádnyi vízhez.
Hozzávalók:
egyenlő arányban venni 2x 3 gramm növényt mindegyik fajtából (3 gramm= egy evőkanálnyi mennyiség)
Vagyis
2 evőkanálnyi csalán
2 evőkanálnyi szénavirág, stb.
Összesen lesz 24 gramm, azaz 8 evőkanálnyi növény, össze lehet keverni őket, 2-3 percig főzni, leszűrni, forrón önteni a fürdővízbe. Ahogy a recept is írja, legfeljebb félórát lehet a vízben tartózkodni.